Bourns Inc. PDB183-K420K-504A1
PDB183-K420K-504A1 picture photo
Mfg. Part Number
PDB183-K420K-504A1
Brief Description
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB183-K420K-504A1.pdf
Availability of PDB183-K420K-504A1
QUANTITY
PDB183-K420K-504A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB183-K420K-504A1
Internal Part NumberEIS-PDB183-K420K-504A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB183
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchPush-Pull, DPDT
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB183-K420K-504A1
Related LinksPDB183-K4, PDB183-K420K-504A1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB183-K420K-504A1 Details Description
Related parts for PDB183-K420K-504A1
MTA CONN ASSY 28 AWG STD 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DEV IP CORE DA-FIR GEN ECP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 9.4MM datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 556 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf