EPCOS (TDK) B43508A2278M60
B43508A2278M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2278M60
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2278M60.pdf
Availability of B43508A2278M60
QUANTITY
B43508A2278M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2278M60
Internal Part NumberEIS-B43508A2278M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.36A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2278M60
Related LinksB43508A, B43508A2278M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2278M60 Details Description
Related parts for B43508A2278M60
RES 5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM FORK NON INS 22-18AWG datasheet.pdf
RES WW 3W 510 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ROLLING BALL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER LOCKOUT KIT 1 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf