EPCOS (TDK) B43508A2477M67
B43508A2477M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2477M67
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2477M67.pdf
Availability of B43508A2477M67
QUANTITY
B43508A2477M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2477M67
Internal Part NumberEIS-B43508A2477M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.36A
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2477M67
Related LinksB43508A, B43508A2477M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2477M67 Details Description
Related parts for B43508A2477M67
TERM BLOCK INSERT BRIDGE 6POS datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 3POS SKT datasheet.pdf
IC EEPROM BUS 8KBIT 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64K FLASH 52-LQFP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf