EPCOS (TDK) B43508A2477M80
B43508A2477M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2477M80
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2477M80.pdf
Availability of B43508A2477M80
QUANTITY
B43508A2477M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2477M80
Internal Part NumberEIS-B43508A2477M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.36A
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2477M80
Related LinksB43508A, B43508A2477M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2477M80 Details Description
Related parts for B43508A2477M80
TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 26POS SMD datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 120V 16A TO3PF datasheet.pdf