EPCOS (TDK) B43508A2687M2
B43508A2687M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2687M2
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2687M2.pdf
Availability of B43508A2687M2
QUANTITY
B43508A2687M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2687M2
Internal Part NumberEIS-B43508A2687M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.69A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2687M2
Related LinksB43508, B43508A2687M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2687M2 Details Description
Related parts for B43508A2687M2
CONN HEADER RT/A 16POS .100 GOLD datasheet.pdf
FLANGE ABS 5.4X2.3X0.1 BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SC70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SENSOR PIR STD TYPE 6UA datasheet.pdf
POWER SUPPLY INSULATED 5V datasheet.pdf
ENCODER DIGITAL CONT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf