Panasonic Electronic Components ECW-H16242HV
ECW-H16242HV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16242HV
Brief Description
CAP FILM 2400PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16242HV.pdf
Availability of ECW-H16242HV
QUANTITY
ECW-H16242HV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16242HV
Internal Part NumberEIS-ECW-H16242HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16242HV
Related LinksECW-H1, ECW-H16242HV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16242HV Details Description
Related parts for ECW-H16242HV
CONN HEADER PH TOP 8POS 2MM datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRAY/CL 11.81" X7.87" datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A FIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1INC SLDR datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT RA datasheet.pdf