EPCOS (TDK) B43508A5107M80
B43508A5107M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5107M80
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5107M80.pdf
Availability of B43508A5107M80
QUANTITY
B43508A5107M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5107M80
Internal Part NumberEIS-B43508A5107M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.23 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance1.73 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5107M80
Related LinksB43508A, B43508A5107M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5107M80 Details Description
Related parts for B43508A5107M80
RES 1.87 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ANALOG TIMER DIN48 1S-500HR datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf