EPCOS (TDK) B43508A5127M62
B43508A5127M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5127M62
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5127M62.pdf
Availability of B43508A5127M62
QUANTITY
B43508A5127M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5127M62
Internal Part NumberEIS-B43508A5127M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.02 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance1.44 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5127M62
Related LinksB43508A, B43508A5127M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5127M62 Details Description
Related parts for B43508A5127M62
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 250MA DP-NO 8FLTPK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1A 290 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE,RA-MALE 1M datasheet.pdf