Panasonic Electronic Components ERX-2SJ1R5A
ERX-2SJ1R5A picture photo
Mfg. Part Number
ERX-2SJ1R5A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-2SJ1R5A.pdf
Availability of ERX-2SJ1R5A
QUANTITY
ERX-2SJ1R5A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-2SJ1R5A
Internal Part NumberEIS-ERX-2SJ1R5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERX
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-2SJ1R5A
Related LinksERX-2, ERX-2SJ1R5A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-2SJ1R5A Details Description
Related parts for ERX-2SJ1R5A
MOD PWR ENTRY 1PL RED QC 2.5 PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U 1812 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN 3.96 W/B HOUSING 7POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2.54MM datasheet.pdf