EPCOS (TDK) B43508A5127M62
B43508A5127M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5127M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5127M62.pdf
Availability of B43508A5127M62
QUANTITY
B43508A5127M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5127M62
Internal Part NumberEIS-B43508A5127M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.02 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance1.44 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5127M62
Related LinksB43508A, B43508A5127M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5127M62 Details Description
Related parts for B43508A5127M62
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A 6TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf