EPCOS (TDK) B43508A5277M7
B43508A5277M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5277M7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5277M7.pdf
Availability of B43508A5277M7
QUANTITY
B43508A5277M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5277M7
Internal Part NumberEIS-B43508A5277M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)460 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance640 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5277M7
Related LinksB43508, B43508A5277M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5277M7 Details Description
Related parts for B43508A5277M7
IC VREF SERIES 2.5V 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 300MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED NUMERIC 0.39" datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
ESD SMOCK WH SNPS XL 1 PCKT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf