EPCOS (TDK) B43508A5277M7
B43508A5277M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5277M7
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5277M7.pdf
Availability of B43508A5277M7
QUANTITY
B43508A5277M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5277M7
Internal Part NumberEIS-B43508A5277M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)460 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance640 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5277M7
Related LinksB43508, B43508A5277M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5277M7 Details Description
Related parts for B43508A5277M7
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 500NS 8DIP datasheet.pdf
IC CLK ZDB 9OUT 133MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 256FBGA datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CLIP ALLIGATOR SUREGRIP SMALL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf