AVX Corporation TRJD156K035RRJ
TRJD156K035RRJ picture photo
Mfg. Part Number
TRJD156K035RRJ
Brief Description
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
TRJD156K035RRJ.pdf
Availability of TRJD156K035RRJ
QUANTITY
TRJD156K035RRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TRJD156K035RRJ
Internal Part NumberEIS-TRJD156K035RRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)720 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRJD156K035RRJ
Related LinksTRJD156, TRJD156K035RRJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TRJD156K035RRJ Details Description
Related parts for TRJD156K035RRJ
RES SMD 715 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (B-230-56HDX) datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 3"X5YDS datasheet.pdf
HOOK-UP 10AWG CLEAR 50' datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf