EPCOS (TDK) B43508A5337M
B43508A5337M picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5337M
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5337M.pdf
Availability of B43508A5337M
QUANTITY
B43508A5337M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5337M
Internal Part NumberEIS-B43508A5337M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)370 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.47A
Impedance530 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5337M
Related LinksB43508, B43508A5337M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5337M Details Description
Related parts for B43508A5337M
FIXED IND 5.6UH 1.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
IC TEMPERATURE SENSOR DO34 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER/DIVIDER OCT 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf