EPCOS (TDK) B43508A9157M
B43508A9157M picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9157M
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9157M.pdf
Availability of B43508A9157M
QUANTITY
B43508A9157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9157M
Internal Part NumberEIS-B43508A9157M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)820 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance1.15 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9157M
Related LinksB43508, B43508A9157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9157M Details Description
Related parts for B43508A9157M
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CORE REG SGL PHASE CPU 40-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 18 CKTS LGT 246 datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 5M datasheet.pdf
OSC XO 50.625MHZ CMOS SMD datasheet.pdf