EPCOS (TDK) B43508A9337M2
B43508A9337M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9337M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9337M2.pdf
Availability of B43508A9337M2
QUANTITY
B43508A9337M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9337M2
Internal Part NumberEIS-B43508A9337M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)370 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.31A
Impedance530 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9337M2
Related LinksB43508, B43508A9337M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9337M2 Details Description
Related parts for B43508A9337M2
VARISTOR 135V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT MIX-TEK 14POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
ISP PORTABLE PROGRAMMER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
BNCTO BNC STRT PLUG 6" datasheet.pdf