EPCOS (TDK) B43508A9477M82
B43508A9477M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9477M82
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9477M82.pdf
Availability of B43508A9477M82
QUANTITY
B43508A9477M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9477M82
Internal Part NumberEIS-B43508A9477M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance370 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9477M82
Related LinksB43508A, B43508A9477M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9477M82 Details Description
Related parts for B43508A9477M82
OPTO SENSOR REFLECT TYPE 4MM datasheet.pdf
CONN HDR PIN RTANG 6 POS METRIC datasheet.pdf
IC INVERTER ULP TRIPLE 8MICROPAK datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 35NS 48MINIBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
BOOK EMBEDDED C PROGRAMMING VOL1 datasheet.pdf
RES 20K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
2.5 G DWDM TOSA 200KM LC REC datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf