EPCOS (TDK) B43508A9827M82
B43508A9827M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9827M82
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9827M82.pdf
Availability of B43508A9827M82
QUANTITY
B43508A9827M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9827M82
Internal Part NumberEIS-B43508A9827M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.33A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9827M82
Related LinksB43508A, B43508A9827M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9827M82 Details Description
Related parts for B43508A9827M82
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1.5A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf