EPCOS (TDK) B43508B2188M82
B43508B2188M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B2188M82
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508B2188M82.pdf
Availability of B43508B2188M82
QUANTITY
B43508B2188M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B2188M82
Internal Part NumberEIS-B43508B2188M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.54A
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B2188M82
Related LinksB43508B, B43508B2188M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B2188M82 Details Description
Related parts for B43508B2188M82
RES SMD 10K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
DIE FIXTURE W/ DIE SET datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.45A 144 MOHM datasheet.pdf