EPCOS (TDK) B43508B2827M82
B43508B2827M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B2827M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508B2827M82.pdf
Availability of B43508B2827M82
QUANTITY
B43508B2827M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B2827M82
Internal Part NumberEIS-B43508B2827M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.91A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B2827M82
Related LinksB43508B, B43508B2827M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B2827M82 Details Description
Related parts for B43508B2827M82
CONN HEADER 44POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 9/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 100VDC 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPTER SMA KIT 13PC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 55V 3.4A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BATT PACK 12V 1AH NIMH datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 390K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf