AVX Corporation 06035U300GAT2A
06035U300GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U300GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U300GAT2A.pdf
Availability of 06035U300GAT2A
QUANTITY
06035U300GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U300GAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U300GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U300GAT2A
Related Links06035U3, 06035U300GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U300GAT2A Details Description
Related parts for 06035U300GAT2A
CAP CER 470PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL AMP MMIC HMC902 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
PNL 3U 8HP (ANODIZED-CHROMATED) datasheet.pdf
TOOL INS & EXT SIZE 12 datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 5V datasheet.pdf