EPCOS (TDK) B43508B5107M67
B43508B5107M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B5107M67
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508B5107M67.pdf
Availability of B43508B5107M67
QUANTITY
B43508B5107M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B5107M67
Internal Part NumberEIS-B43508B5107M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.23 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance1.73 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B5107M67
Related LinksB43508B, B43508B5107M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B5107M67 Details Description
Related parts for B43508B5107M67
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
ADAPTER TARGET HEAD JW32 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL5960X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SLIT MASK FOR NA2-N12 10PCS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf