EPCOS (TDK) B43508B5127M62
B43508B5127M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B5127M62
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508B5127M62.pdf
Availability of B43508B5127M62
QUANTITY
B43508B5127M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B5127M62
Internal Part NumberEIS-B43508B5127M62
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.02 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance1.44 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B5127M62
Related LinksB43508B, B43508B5127M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B5127M62 Details Description
Related parts for B43508B5127M62
RES 21 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf