EPCOS (TDK) B43508B5187M2
B43508B5187M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B5187M2
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508B5187M2.pdf
Availability of B43508B5187M2
QUANTITY
B43508B5187M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B5187M2
Internal Part NumberEIS-B43508B5187M2
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance960 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B5187M2
Related LinksB43508, B43508B5187M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B5187M2 Details Description
Related parts for B43508B5187M2
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
PHOTODIODE LOCAP 2.7X1.1MM TO-46 datasheet.pdf
RM 12 REC.4 POS.W/SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT DEV RABBIT BL25/OEM2500 INTL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA MINMELF datasheet.pdf