EPCOS (TDK) B43508B5187M62
B43508B5187M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B5187M62
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508B5187M62.pdf
Availability of B43508B5187M62
QUANTITY
B43508B5187M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B5187M62
Internal Part NumberEIS-B43508B5187M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance960 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B5187M62
Related LinksB43508B, B43508B5187M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B5187M62 Details Description
Related parts for B43508B5187M62
RES NTWRK 8 RES 8.2K OHM 12LBGA datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK SAN XFP CAGE 6.5MM datasheet.pdf
RES 681 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 82VWM 137VC SMCJ datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 97VC SOD57 datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM CC 12VDC datasheet.pdf