EPCOS (TDK) B43508B5227M62
B43508B5227M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B5227M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508B5227M62.pdf
Availability of B43508B5227M62
QUANTITY
B43508B5227M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B5227M62
Internal Part NumberEIS-B43508B5227M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)560 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.11A
Impedance790 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B5227M62
Related LinksB43508B, B43508B5227M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B5227M62 Details Description
Related parts for B43508B5227M62
CABLE CLAMP AMBER 1 3/8" DIA datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 3POS datasheet.pdf
IC ATV/DTV TUNER HYBRID 40-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
STATICID DMND POLY FLR CTNG 5 GL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf