EPCOS (TDK) B43508B5277M7
B43508B5277M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B5277M7
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508B5277M7.pdf
Availability of B43508B5277M7
QUANTITY
B43508B5277M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B5277M7
Internal Part NumberEIS-B43508B5277M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)460 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.28A
Impedance640 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B5277M7
Related LinksB43508, B43508B5277M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B5277M7 Details Description
Related parts for B43508B5277M7
IC TRANSCVR 16BIT LOW V 56TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
IC PHASE LOCK LOOP 5/3.3V 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
T5009-6 SS 3NC+1NO BBM 3X1/2 NPT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf