EPCOS (TDK) B43508B9187M87
B43508B9187M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B9187M87
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508B9187M87.pdf
Availability of B43508B9187M87
QUANTITY
B43508B9187M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B9187M87
Internal Part NumberEIS-B43508B9187M87
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance960 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B9187M87
Related LinksB43508B, B43508B9187M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B9187M87 Details Description
Related parts for B43508B9187M87
SWITCH MINI 6A SPDT PLUNG.187"QC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 R/A datasheet.pdf
CONN 1/0 AWG #3/8 AMPOWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
TVS DIODE 495VWM 760VC DO214AC datasheet.pdf
200 VOLUME CONTROL 120V datasheet.pdf
CARD GUIDE 5.86" RED datasheet.pdf