EPCOS (TDK) B43508B9227M
B43508B9227M picture photo
Mfg. Part Number
B43508B9227M
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508B9227M.pdf
Availability of B43508B9227M
QUANTITY
B43508B9227M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B9227M
Internal Part NumberEIS-B43508B9227M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)560 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.01A
Impedance790 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B9227M
Related LinksB43508, B43508B9227M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B9227M Details Description
Related parts for B43508B9227M
RES SMD 10M OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RELAY SSR 40A 140VAC DC IN PNL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
STD BANANA SOCKET PNL MNT WHITE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V/2.5V TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf