EPCOS (TDK) B43508B9397M80
B43508B9397M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B9397M80
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508B9397M80.pdf
Availability of B43508B9397M80
QUANTITY
B43508B9397M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B9397M80
Internal Part NumberEIS-B43508B9397M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)320 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.41A
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B9397M80
Related LinksB43508B, B43508B9397M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B9397M80 Details Description
Related parts for B43508B9397M80
IC FLASH 2MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 520MA SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 5W 4850 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.8K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf