Vicor Corporation VI-21X-EV-B1
VI-21X-EV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21X-EV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W
Datasheet Download
VI-21X-EV-B1.pdf
Availability of VI-21X-EV-B1
QUANTITY
VI-21X-EV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21X-EV-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21X-EV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28.85A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21X-EV-B1
Related LinksVI-21X, VI-21X-EV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21X-EV-B1 Details Description
Related parts for VI-21X-EV-B1
RES SMD 332K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT CUR OUT 38-QFN datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-PLUG RG316 6" datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf