EPCOS (TDK) B43508B9567M67
B43508B9567M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B9567M67
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508B9567M67.pdf
Availability of B43508B9567M67
QUANTITY
B43508B9567M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B9567M67
Internal Part NumberEIS-B43508B9567M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.83A
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B9567M67
Related LinksB43508B, B43508B9567M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B9567M67 Details Description
Related parts for B43508B9567M67
IDC CABLE-ASR10G/ AE10G / X datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .300 20POS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 8BIT N-INV 20SOEIAJ datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .100" SNGL ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf