Recom Power RP20-2415SA-HC
RP20-2415SA-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2415SA-HC
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-2415SA-HC.pdf
Availability of RP20-2415SA-HC
QUANTITY
RP20-2415SA-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2415SA-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-2415SA-HC
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2415SA-HC
Related LinksRP20-24, RP20-2415SA-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2415SA-HC Details Description
Related parts for RP20-2415SA-HC
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A D2PAK datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ27501 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 57MA 119 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
08 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf