EPCOS (TDK) B43508B9567M87
B43508B9567M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B9567M87
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508B9567M87.pdf
Availability of B43508B9567M87
QUANTITY
B43508B9567M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B9567M87
Internal Part NumberEIS-B43508B9567M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.83A
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B9567M87
Related LinksB43508B, B43508B9567M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B9567M87 Details Description
Related parts for B43508B9567M87
CONN ADAPT TNC JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 209MA 1.93 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf