EPCOS (TDK) B43508C5277M7
B43508C5277M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508C5277M7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508C5277M7.pdf
Availability of B43508C5277M7
QUANTITY
B43508C5277M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508C5277M7
Internal Part NumberEIS-B43508C5277M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)460 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.31A
Impedance640 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508C5277M7
Related LinksB43508, B43508C5277M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508C5277M7 Details Description
Related parts for B43508C5277M7
CAP CER 2700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
LED DISP 1.8" 635NM CA GRAY FACE datasheet.pdf
CONN HEADER 18PS.100 DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 150POS SIZE 2 datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf