EPCOS (TDK) B43508E2108M
B43508E2108M picture photo
Mfg. Part Number
B43508E2108M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508E2108M.pdf
Availability of B43508E2108M
QUANTITY
B43508E2108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508E2108M
Internal Part NumberEIS-B43508E2108M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508E2108M
Related LinksB43508, B43508E2108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508E2108M Details Description
Related parts for B43508E2108M
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 3.6NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 33K OHM 14DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22K OHM 5% 12W datasheet.pdf