EPCOS (TDK) B43508E2337M60
B43508E2337M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43508E2337M60
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508E2337M60.pdf
Availability of B43508E2337M60
QUANTITY
B43508E2337M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508E2337M60
Internal Part NumberEIS-B43508E2337M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.17A
Impedance480 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)