EPCOS (TDK) B43508F2687M2
B43508F2687M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508F2687M2
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508F2687M2.pdf
Availability of B43508F2687M2
QUANTITY
B43508F2687M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508F2687M2
Internal Part NumberEIS-B43508F2687M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package130
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.84A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508F2687M2
Related LinksB43508, B43508F2687M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508F2687M2 Details Description
Related parts for B43508F2687M2
CONN HEADER 64POS R/A DIN datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 4SMD datasheet.pdf
COVER FOR 7POS DIP SWITCH CLEAR datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
FUSE 160A 1200V 1 XL PV BOLT IN datasheet.pdf