EPCOS (TDK) B43508G2827M2
B43508G2827M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508G2827M2
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508G2827M2.pdf
Availability of B43508G2827M2
QUANTITY
B43508G2827M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508G2827M2
Internal Part NumberEIS-B43508G2827M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508G2827M2
Related LinksB43508, B43508G2827M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508G2827M2 Details Description
Related parts for B43508G2827M2
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
COMMUNICATN UNIT RE-422 FOR E5AK datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS DBL LOCK LGT GRAY datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT363 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
PM 5.00/16/90 3/5SN BK BX datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO PIN datasheet.pdf
IC BUFFER ZERO DELAY 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf