EPCOS (TDK) B43510A6108M
B43510A6108M picture photo
Mfg. Part Number
B43510A6108M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
B43510A6108M.pdf
Availability of B43510A6108M
QUANTITY
B43510A6108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510A6108M
Internal Part NumberEIS-B43510A6108M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)3.622" (92.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510A6108M
Related LinksB43510, B43510A6108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510A6108M Details Description
Related parts for B43510A6108M
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPG2159T5K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST SC706 datasheet.pdf
CONN SOCKET M12 4POS QUICKON datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN 3.3V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 1 DIGIT 0.56" RED datasheet.pdf