EPCOS (TDK) B43510A9188M80
B43510A9188M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43510A9188M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43510A9188M80.pdf
Availability of B43510A9188M80
QUANTITY
B43510A9188M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510A9188M80
Internal Part NumberEIS-B43510A9188M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43510
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.8A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)3.630" (92.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510A9188M80
Related LinksB43510A, B43510A9188M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510A9188M80 Details Description
Related parts for B43510A9188M80
BATTERY PACK NIMH 4.8V 1150 MAH datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
2X4 LNL HED SHIELD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf