EPCOS (TDK) B43510A9687M
B43510A9687M picture photo
Mfg. Part Number
B43510A9687M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43510A9687M.pdf
Availability of B43510A9687M
QUANTITY
B43510A9687M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510A9687M
Internal Part NumberEIS-B43510A9687M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43510
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.74A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.441" (62.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510A9687M
Related LinksB43510, B43510A9687M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510A9687M Details Description
Related parts for B43510A9687M
IC DELAY LINE 30NS 8UMAX datasheet.pdf
IC ADC 24BIT PROGBL SER 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24SOIC datasheet.pdf
FUSE 500A 250V ALARM IND SLOW datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 30A IN LINE datasheet.pdf
IC COMPAR TNY CMOS RR IN 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO216 datasheet.pdf