Bel Fuse Inc. SCIHP0730-100M
SCIHP0730-100M picture photo
Mfg. Part Number
SCIHP0730-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 3A 105 MOHM SMD
Datasheet Download
SCIHP0730-100M.pdf
Availability of SCIHP0730-100M
QUANTITY
SCIHP0730-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SCIHP0730-100M
Internal Part NumberEIS-SCIHP0730-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCIHP0730
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation5.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)105 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCIHP0730-100M
Related LinksSCIHP07, SCIHP0730-100M Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCIHP0730-100M Details Description
Related parts for SCIHP0730-100M
JUMPER TO WDU 6/WDU 10 27A datasheet.pdf
IC DRVR PWR TEC 20-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 12-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 4TMLF datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT datasheet.pdf