EPCOS (TDK) B43511C158M
B43511C158M picture photo
Mfg. Part Number
B43511C158M
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43511C158M.pdf
Availability of B43511C158M
QUANTITY
B43511C158M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43511C158M
Internal Part NumberEIS-B43511C158M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43511
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.5A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)4.016" (102.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43511C158M
Related LinksB4351, B43511C158M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43511C158M Details Description
Related parts for B43511C158M
CABLE 6COND 24AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
CABLE SMA QC-QC PLUG RG-316 24" datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMA datasheet.pdf
FUSE MOD 350A 700V BLADE datasheet.pdf
IC CURRENT LIMIT SWITCH 6-TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 12UQFN datasheet.pdf