EPCOS (TDK) B43511C4108M87
B43511C4108M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43511C4108M87
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
B43511C4108M87.pdf
Availability of B43511C4108M87
QUANTITY
B43511C4108M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43511C4108M87
Internal Part NumberEIS-B43511C4108M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43511
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.8A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.236" (82.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43511C4108M87
Related LinksB43511C, B43511C4108M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43511C4108M87 Details Description
Related parts for B43511C4108M87
FIXED IND 47UH 800MA 320 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A SMA datasheet.pdf
IC INTERFACE CARD 28SOIC datasheet.pdf
IC QUAD 2-INPUT MUX 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HARBUS64 PRESS-OUT TO datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
BUSS ONE-TIME FUSE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf