EPCOS (TDK) B43515A0188M
B43515A0188M picture photo
Mfg. Part Number
B43515A0188M
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43515A0188M.pdf
Availability of B43515A0188M
QUANTITY
B43515A0188M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43515A0188M
Internal Part NumberEIS-B43515A0188M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43515
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.42A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)3.819" (97.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43515A0188M
Related LinksB43515, B43515A0188M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43515A0188M Details Description
Related parts for B43515A0188M
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 17W 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
MINIMC, TP-TX/SSFX-SM1550/PLUS-S datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf