EPCOS (TDK) B43525B0397M
B43525B0397M picture photo
Mfg. Part Number
B43525B0397M
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43525B0397M.pdf
Availability of B43525B0397M
QUANTITY
B43525B0397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43525B0397M
Internal Part NumberEIS-B43525B0397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43525
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)390 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance480 mOhm
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43525B0397M
Related LinksB43525, B43525B0397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43525B0397M Details Description
Related parts for B43525B0397M
CABLE D-SUB-AMU37B/AE37G/AFU37B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
M4 2MM PW NPN NC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf