EPCOS (TDK) B43540A2128M80
B43540A2128M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A2128M80
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43540A2128M80.pdf
Availability of B43540A2128M80
QUANTITY
B43540A2128M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A2128M80
Internal Part NumberEIS-B43540A2128M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.17A
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A2128M80
Related LinksB43540A, B43540A2128M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A2128M80 Details Description
Related parts for B43540A2128M80
MOSFET N-CH 30V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SOD923 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/2-48" BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf