Amphenol Aerospace Operations MS27467T21B41AC
MS27467T21B41AC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B41AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27467T21B41AC.pdf
Availability of MS27467T21B41AC
QUANTITY
MS27467T21B41AC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B41AC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B41AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B41AC
Related LinksMS27467, MS27467T21B41AC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21B41AC Details Description
Related parts for MS27467T21B41AC
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCK STRIP 26POS .100" T/H datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
"MICRO 9C S 40"" 10CR 11/26 NI" datasheet.pdf
9POS F LC FILT TY1 R/A .318 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 10.5A 18QFN datasheet.pdf