EPCOS (TDK) B43540A2158M2
B43540A2158M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A2158M2
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43540A2158M2.pdf
Availability of B43540A2158M2
QUANTITY
B43540A2158M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A2158M2
Internal Part NumberEIS-B43540A2158M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.8A
Impedance70 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A2158M2
Related LinksB43540, B43540A2158M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A2158M2 Details Description
Related parts for B43540A2158M2
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 10ppm 10pF 70 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF2B 4.5V datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf